آوانس ( ادونس ) چیست ؟ ریتارد چیست ؟

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ توسط در دسته بندی + آموزش ECU خودرو, + آموزش برق خودرو برچسب زده به عنوان , , با ۰ و 2

آوانس ( ادونس ) چیست ؟ ریتارد چیست ؟

آوانس و ریتارد دو اصطلاح در سیستم جرقه زنی خودرو میباشند
به این معنی که اگر خودرو در حالت خلاص (۸۰۰-۱۵۰۰ RPM) باشد جرقه به حالت عادی زده می شود ولی در دور های بالا نیاز به سریع تر زدن جرقه است که این حالت را آوانس می گویند حال گاهی نیاز به تاخیر در زدن جرقه است

آوانس و ریتارد مربوط به سیستم برق و جرقه در اتومبیل هستش و در دلکو فقط کارایی داره و هیچ ربطی به سوپاپ نداره و اگه ماشین در حالت اوانس باشه سیستم جرقه آن درست و صحیح است و اگه در حالت ریتارد باشه جرقه زدن نامرتب انجام میشه و نیز اوانس و ریتارد در خودروهای دیزل توسط پمپ گازویل انجام وظیفه میکنه چون خودرو های دیزل فاقد سیستم جرقه  هستند و فقط به وسیله فشار سوخت انفجار انجام میشه
یا اگر ساده تر بگوییم در حالت دور آرام یا همان حالت خلاص که جرقه به حالت نرمال زده میشود افزایش ناگهانی دور موتور باعث ایجاد شدن آوانس و در دور بالا با کاهش ناگهانی دور موتور حالت ریتارد پیش می آید تا سوخت درون سیلندر ها به موقع منفجر شده و موجب حرکت میل لنگ شود.

آوانس یا ادوانس و ریتارد

آوانس یا ادوانس و ریتارد

زمان بندی جرقه زدن در موتورهای بنزینی از اهمیت زیادی برخوردار است . چون زمان جرقه زدن می تواند جلوتر از موعد مقرر باشد که به آن advanced گفته می شود .

و یا اینکه دیتر از موعد مقرر باشد که به آن retarded گفته می شود .

زمانی که لازم است تا سوخت محترق شود معمولا ثابت است . اما سرعت پیستون همزمان با افزایش سرعت موتور افزایش می یابد . این بدان مفهوم است که هر چقدر سرعت موتور سریع تر شود لازم است که جرقه زودتر از موعد مقرر شده انجام گیرد به این کار آوانس شدن جرقه می گویند. هر چقدر که سرعت موتور بیشتر باشد مقدار آوانس کردن آن نیز باید بیشتر شود .

 

ناک سنسور این تغییرات را دریافت میکند و به ایسیو منتقل میکند

لینک مقاله آوانس چیست ؟

افزودن نظر