آموزش الکترونیک خودرو-برق خودرو  پایه و هر آنچه باید راجع به آن بدانید!

آموزش الکترونیک خودرو یا برق خودرو بسیار مهم و ارزشمند است. که مفاهیم کلی الکترونیک خودرو و استاندارد های آن را آموزش می دهد. آموزش ها با قطعه شناسی الکترونیک خودرو مبحث مربوطه را باز کرده و سپس وارد بحث مدار شناسی smd و تست سلامت قطعات الکترونیکی و اینکه هر قطعه دقیقا چه نقشی در بردهای الکترونیکی خودرو  ایفا می کند تکمیل می شود.  آموزش برق خودرو  به صورت جزء به جزء و بسیار عمیق برای درک کامل و عملی توسط ماهان خودرو آماده و طبق مبانی بوش آماده  شده است.

korses-9 آموزش الکترونیک و برق خودرو

نقشه سیم کشی خودرو

در خودرو چگونه سیم کشی ادوات الکترونیک انجام می شود؟ چطور سیسم کشی کنیم و چطور نقشه های تکنیکی سیم کشی خودرو  را بخوانیم و از آن ریزه کاری آنها سر در بیاوریم؟

korses-7 آموزش الکترونیک و برق خودرو

قطعه شناسی و تحلیل مدار

قطعات الکترونیکی چه هستند و به چند دسته تقسیم می شوند! و وظیفه هر قطعه چیست و چه نقشی در مدار بازی می کند. و ما چگونه این قطعات را بشناسیم و مدار را تحلیل کنیم.

korses-10 آموزش الکترونیک و برق خودرو

پایه الکترونیک عمومی

هر آنچه که نیاز است در باره مبانی الکترونیک خودرو بدانید. قوانین، قطعات الکترونیک چگونه کار می کنند و اینکه مجموع ساختار الکترونیکی چه قوانینی دارند را می آموزید و در آن حرفه ای می شوید.

بعد از همه اینها…

شما با مبانی الکترونیک خودرو آشنا شده اید و می توانید وارد تعمیرات الکترونیک خودرو شوید

آشنایی با قطعات الکترونیک و مدار های SMD

برای اینکه یک تعمیر کار خوب در زمینه الکترونیک خودرو و تعمیرات ECU بشویم:

باید بدانیم که این قطعات الکترونیک چی هستند و با یک نگاه آنها ها رو بشناسیم، در مدار چی کار می کنند و چه وظیفه ای دارند، اگر خراب شدند چه اتفاقی می افتد و اینکه ما چگونه می توانیم برد ECU رو برای تعمیر تحلیل کنیم . همه اینها جزء مبانی الکترونیک برای تعمیر قطعات الکترونیک خودرو هستند که به زبان بسیار ساده، گیرا و قابل فهم برا همه به شیوه یک متد جدید آموزشی به دانش آموزان، آموزش داده می شود. حالا شما با گذراندن این دوره ها واقعا احساس خوبی خواهید داشت چون همه چیز را در رابطه با الکترونیک خودرو درک می کنید!

آموزش دستگاه هایی که برای تعمیر استفاده می شود

دستگاه های اندازه گیری

دستگاه هایی برای تست  و اندازه گیری قطعات الکترونیک و مدار وجود دارد مانند مولتی متر و اسیل اسکوپ که ما به شما آموزش می دهیم چگونه برای تست قطعات از آنها استفاده کنید.

 • کار با دستگاه مولتی متر
 • اندازه گیری ظرفیت قطعات الکترونیک
 • رفتار قطعات الکترونیک در مدار
 • کار با اسیل اسکوپ برای تشخیص خرابی
 • تست و عیب یابی مدار الکترونیک

هویه کاری و تعویض قطعات

با آموزش طرز کار دستگاه های هویه و هیتر که با گرما دادن قطعات الکترونیک را می توانید به آسانی تعویض کنید استفاده از این دستگاه ها مهارت لازم دارد که با آموزش درست می توانید در آن حرفه ای شوید.

 • طرز کار با هویه و لحیم کاری
 • کار با هیتر برای مونتاژ IC ها
 • رفع اتصال کوتاه در مدار
 • تعویض درست قطعات SMD
 • لحیم کاری و مونتاژ حرفه ای

قوانین الکترونیک

قوانینی که شما باید برای تعمیر قطعات الکترونیک بدونید رو آموزش می بینید. این قوانین به شما کمک می کنند که کار قطعه الکترونیکی در مدار ECU رو بدونید و بتوانید آن را تعمیر کنید.

 • قوانین پایه الکترونیک
 • قوانین تست و اندازه گیری
 • مدار های SMD
 • تشخیص قطعه خراب
 • تشخیص اتصال در مدار

شناسایی خرابی در ECU خودرو

ECU خودرو چیست و چگونه آن را تعمیر کنیم؟

ECU همان کامپیوتر خودرو یا مدیرت الکترونیکی در خودرو می باشد که به علت های گوناگون مانند تصادف، ضربه، رطوبت یا اتصال الکتریکی ممکن است دچار آسیب و خرابی شود. ّ  آموزش هایی که در باره قوانین الکترونیک دیده اید:

 1. قطعه خراب و آسیب دیده و نوع خرابی رو می توانید تشخیص بدید که به کمک ابزار های مولتی متر و تست الکترونیکی انجام می شود.
 2. با مهاتی که در تعویض قطعات بدست آورده اید قطعه خراب یا معیوب رو می توانید به راحتی و خیلی تمیز تعویض کنید.
 3. در آخر ECU رو با نرم افزار ها و ابزار های که آموزش می دهیم تست می کنید که برای نصب در خودرو آماده شود.

در آموزشگاه شرکت ماهان خودرو آموزش ها به گونه ای متفاوت با سایر آموزشگاه های موجود در کشور به کارآموزان ارائه میگردد . ما در این آموزشگاه چندین آموزش مختلف بصورت ترکیبی را عرضه میکنیم که هر یک از دوره ها خود شامل چندین آموزش مختلف میباشد، در واقع میبایست مانند سایرآموزشگاه ها جداگانه محاسبه گردند ؛ ولی ما به جهت اینکه پس از پایان هر دوره نمایندگی رسمی به کارآموزان فارغ تحصیل شده از این دوره ها اعطا میکنیم برآنیم تا متد آموزشی ما و مطالب مورد آموزش در بالاترین رتبه علمی و نیز تجربی قرار گرفته باشد .

آشنایی با سیم کشی و نقشه خوانی در خودرو

خواندن نقشه های تکنینکی الکترونیک خودرو

این مبحث از آموزش خود شامل ۳ بخش میباشد یعنی برق و سیم کشی مبتدی – برق و سیم کشی متوسطه یا مربوط به الکترونیک خودرو – و در آخر برق و سیم کشی خودرو پیشرفته که این خود به تنهایی شامل چندین بخش میباشد . شایان ذکر است که در مبحث برق و سیم کشی پیشرفته ما برای اینکه باطریساز حرفه ای تربیت نماییم  تا حدی که توانایی باز و بستن داشبورد همه خودروها و یا تعمیر و باز و بست دینام و استارت همه خودروها را و یا تعمیر کامل سیم کشیهای مختلف و … را داشته باشد . که برای تعمیر الکترونیک خودرو میبایست مهارت تا حد درجه دو و یا همان حد متوسطه را کسب نماید کفایت میکند . سیم کشی خودرو شامل آموزش های نقشه خوانی الکترونیک خودرو نیز می باشد که با توجه به نقشه الکترونیک یک خودرو بتوانید مسیر ها را آنالیز کنید و به عیب یابی بپردازید.

 • برق و سیم کشی مبتدی
 • برق و سیم کشی متوسطه
 • برق و سیم کشی حرفه ای
 • نقشه خوانی الکترونیک خودرو

کتاب، مستندات و جزوات آموزشی

ماهان خودرو به عنوان یک مرجع تولید و ساخت مستندات در زمینه الکترونیک پایه و تکمیلی فعالیت می کند . بیش از ۵۰۰ مطلب و مقاله بصورت کتب آموزشی توسط ما برای بهره برداری توسط دانش آموزان و دانش پژوهان در این زمینه مهیا شده است که از مفاهیم کلی و ابتدایی الکترونیک در زمینه خودرو شروع و تا مکاترونیک تا مفاهیم پیشرفته مربوط به تلفیق الکترونیک و مکانیک ادامه پیدا می کند. این مستندات بصورتی گرد آوری و نگارش شده اند که بتواند بیشترین تاثیر مثبت را در زمینه آموزشی و یادگیری داشته باشد. آموزش در زمینه برق خودرو خصوصا ساختار کلی و معرفی ECU در خودرو بصورتی است که از مفاهیم پایه الکترونیک شروع می شود که ساختار اصلی عملکرد کامپیوتر خودرو را آشکار می سازد و راه را برای انجام تعمیرات و عیب یابی برق خودرو و ECU را هموار می سازد.

معرفی تمامی آموزش های الکترونیک خودرو

آموزش های حرفه ای الکترونیک خودرو و تعمیر ECU

( ساخت استودیو Nowean) تمامی حقوق محفوظ است. آموزشگاه برق-الکترونیک و مکانیک خودرو و گیربکس اتوماتیک (ماهان خودرو)